ÜLKEMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ’Nİ SAĞLAMAK İÇİN DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA VE DİNİ KURUMLARA ÖNEMLİ GÖREV VE SORUMLULUKLAR DÜŞER.!!!!

0
390

Dr.Seyyid Hüseyin ZERRAKİ

Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştırma Derneği (DÜSEYDER) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda “İslam Dünyasının birlik beraberliğini sağlamak için ve Çözüm Önerileri” konuşuldu”.
Ankara Başkent Öğretmenevi toplantı salonun’da gerçekleşen toplantıya yurt içinden ve yurt dışından çok yoğun olarak katılımcılar iştirak ettiler.
Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan kahvaltılı toplantıda Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştırma Derneği Genel Başkanı Dr.Seyyid Hüseyin Zerraki,Genel başkan yrd.İlahiyatçı Seyyid Şeyh Abdülbaki Zeydani, Ankara Şube Başkanı Seyyid Cesim Zeydani,Lübnan Seyyidler Cemiyeti başkanı Dr.Seyyid Şeyh Cemil Abdülhalim, Suriyede Seyyid Muhammed Daher Bavekâl,Kahraman Maraş Seyyidlerinde Emekli Kolordu Komutanı Musa Kazım Dalkıran Türkiye’nın Kadir-i Tarikatının önde gelen isimlerden Prof Dr.Seyyid Şeyh Fadıl Geylani Alevi Dedesi Strateji Uzmanı Müsseyyip Erdoğmuş, Azarbaycan Milli İlimler Akademisin’de İlahiyatçı-Yazar emekli müftü Dr.Mehmet Emin Koç gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundular.
Genel Başkan Dr.Seyyid Hüseyin ZERRÂKİ konuşmasında özetle şöyle dedi…
“İslam Dünyasında Özlenen huzur ve barışın yolu resulullahın torunlari seyyid ve şeriflerden geçer”
Hazreti resulullah ümmetine emanet ettiği ehli beytine dosdoğru sahip çıkılırsa bu proplemleri’de beraber aşmış olacağız.
İslam coğrafyasında yaşanan olaylar ve katliamların tablosuna bakıldığında,Afganistan,Pakistan,Irak,Suriye, Libya,Somali,Sudan Fas,Tunus,Yemen,Mısır hepsi’de kan revan içersindeler;
Bu durumda olan daha birçok islam ülkeleride vardır,manası sevgi ve barış olan kardeşliği hakkı,adaleti ve merhameti öğütleyen islam dinini ve onun yolu ve esaslarını gösteren yüce rehber kur’an-ı kerim’i ve rasulullahın sahih hadisler’ini yanlış yorumlayan yada cehaletlerinden dolayı yanlış istikametlere götürenler ve gaflet içersinde olanların yüzünden islam dünyası asırlardır huzur,barış ve esenliğe muhtaç hale gelmiştir.
“Peki ne yapmak lazımdır? Yüce allah’ın anayasası Kur-an-ı kerim-i ve islam peygamberi Hz.Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.)’mın ehl-i beyti ile ilgili buyurduğu sahih hadislerini dosdoğru yorumlamak devamlı anlatmak ve sahip çıkmakla olur.İslam ülkelerının ilahiyat fakültelerinde camilerinde, medreselerinde,dini kurumlarında ve cemevlerinde,”Özellikle Cuma hutbelerinde Peygamber efendimizin veda hutbesinde müslümanlara bıraktığı iki ağır emanet Kur’an ve Ehli beyt ve ehli beytin faziletlerini dosdoğru anlatmakla mümkün olabilir”Bu işin takibçisi-de peygamber efendimizin kurmuş olduğu islam dinini canı ve kanı ile sahip çıkarak bugüne getiren yüce türk milletinin Diyanetişleri başkanlığına’da büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.
Rasulullah (s.a.v)vefat etikten sonra ümmetine emanet ettiği gözide torunlarına ve kiyamete kadar devam eden zürriyetine seyyid ve şeriflere doğru dürüst sahip çıkılmadı,katletiler yerlerinden ve yuvalarından sürüldüler. Halende islam ülkelerinin çoğunun’da bu kutlu soya saygı ve hürmet yoktur. Tanımiyorlar ve tanımakta istemiyorlar. Ehl-i beyt’in ana vatanı Mekke ve Medine de kaç aile seyyid ve şerif yaşadığını biliyormusunuz? Maalesef çok komik bir rakam 20 aile yaşiyor. Çünkü emeviler ve daha sonrası vahhabi rejimi onları oradan kovmuşlardır..
Peygamber efendimizin torunları resmi belgelere göre çoğunluğu Türkiyede yaşiyorlar,çünkü türk milleti onlara sahip çıkmıştır…
4/1 Doğu ve G.Doğuda, Geri kalanlarda batı bölgelerimizde yaşiyorlar; İç Anadolu Bölgesinde,Karadeniz Bölgesinde,Marmara Bölgesinde,Ege Bölgesinde,Akdeniz Bölgesinde ve Balkanlarda yaşiyorlar dedi.
Toplantı hatıra fotoğraf çekimleriyle sona erdi.