BEDİR SAVAŞININ YIL DÖNÜMÜNDEYİZ

0
112

BUGÜN BEDİR SAVAŞININ YIL DÖNÜMÜ…

Hicretin 2. yılıydı. Böylesi bir Ramazan ayının 17. günü dinin varlık yokluk sınavı verilmişti Bedir’de.

“Rabbim, bize zafer nasip eyle! Müslüman olan bu topluluk yenilecek olursa, Sana kulluk edecek kimse kalmayacak” diye niyaz buyuran Peygamber Efendimize (sav), Enfal Sûresi 9.âyetle mukabelede bulundu Allah.

“Hani siz Rabbinizden yardım ve destek diliyordunuz. O da sizin bu dileğinize şöyle cevap vermişti: Hiç kuşkunuz olmasın. Ben size, meleklerden birbiri ardınca bin tanesiyle yardım ulaştıracağım.”

Böylesi bir lütufla inananlara yardım etmesi Allah için zor değildi elbette. Üstelik âyet, yardıma muhatap olarak sadece Peygamber Efendimizi (sav) zikretmemiş, “Siz” diyerek tüm Bedir Ashabını kastetmişti. Böylesi bir yardıma mazhar olanların biricik şiarı ise Resûlüne (sav) tabi olup, Allah’a tastamam güvenmeleriydi.

Onlarla beliren bu sadakat ve güven hürmetine bizler de kendi Bedirlerimiz için Âlemlere Rahmet Efendimizin (sav) dilince yalvarıyoruz Rabbimize.

“Bizi, kardeşlerimizi ve tüm mazlumları, inkarcı zalimlerin önünde zelil olmaktan kurtaracak olan Sensin sadece. Dün er meydanında bir mümine üç beş inkarcı düşüyorken, bugün onların misliyle kalabalığız ama mağlubuz. Bize kim olduğumuzu, kimlere varis olduğumuzu rahmetinle hatırlat ya Rab!”

-Allah’ın rahmeti Bedir’de ilahi nusrete müşerref olanların ve onların sevdiklerinin üzerine olsun-