İSLAM TARİHİNDE HACCACE ZALİM OLARAK BİLİNEN YUSUF BİN HACAC:

0
167

Lanetullah Yezidin Zalim Komutanlarındandı.
Bu zalim! Peygamber(sav) min sülalesi olan ehli beyte yılarca kan kusturdu.Nerde bir ehli beyt taraftarı varsa şidetle cezalandırılıyordu.
Tabiin neslinin Ünlü Alimi Hz Said bin Cübeyrde Ehli beyt aşığı ve taraftarıydı.
Her yerde aranan Hz Said en sonunda yakalanmıştı.Aslında Hz Said gizlenip kaçmaktan yorulmuştu.Askerler bu takva ehli alimin kaçması için izin vermişlerdi.
Ama o çok yorulumuştu kaçmaktan.
Artık ne olacaksa olsun der gibi !Red etmişti kaçma fırsatını.
Haccacın karşısına getirilen Hz Saide eğer Hz Aliye küfredersen senin hayatını bağışlarım dedi.Ama o ehli beyt aşığı metanet ve dirayet adamıydı. Bu teklifi şidetle red etti.
Haccâc, onu sorguladı. Defalarca hakaret etti. Pes etmediğini, sızlanıp yalvarmadığını görünce, bir ara onu etkilemeye yeltendi. İnci, zümrüt ve yakutlar getirtti. Hz Said elinin tersiyle bu rüşveti itti. Mala tamah etmedi ve ilmmine yakışır dik bir duruş sergiledi .
İşkence bir süre böyle devam etti. Özür dilemeyen, affını istemeyen, duruşunu bozmayan ünlü müfessir ve âlimin bu tutumu üzerine Haccâc Alın götürün bunu ve öldürün! diye bağırdı.
Cellatları Said’i götürürken, onun gülümsediğini gören Haccâc, niye güldüğünü sordu. Hz Said şöyle cevap verdi: Senin Allah’a karşı ne kadar cesur davrandığını görüyorum, bir de Allah’ın sana karşı hilmine bakıyorum, onun için tebessüm ediyorum.dedi.
Haccâc, onun zorla yatırılmasını istedi ve öldürülmesi emrini verdi. Said b. Cübeyr bu esnada Doğrusu ben yüzümü gökleri ve yeri yaratmış olana hanîf olarak çevirdim ve ben müşriklerden değilim.mealindeki En’amSuresinin 79. ayetini okudu.
Haccâc, onu öldürmek için yüzünün kıbleden başka bir yöne çevrilmesini emrettiğinde ,
Nereye dönerseniz dönün orası Allah’ın veçhidir. ayeti dudaklarından dökülüyordu Hz Saidin.
Haccâc sinirinden çıldırmış .Hz Saidin yüzüstü yatırılması emrini vermişti.Yaşayan ve adeta Yürüyen bir Kuran olan Hz Said! Sizi topraktan yarattık ve oraya döndüreceğiz. Sonra da başka bir kez daha sizi oradan çıkaracağız. ayetini okuyarak mukabele etti.
Haccâc sinirden çıldırmış,ona zulüm ve hakaret etmeye devam etti. Said, onun bütün sözlerine ve hakaretlerine Kur’an ayetleriyle karşılık verdi. Vakarlı bir duruş içeren ve orada bulunan askerleri bile etkileyen, aynı zamanda Kur’an ayetleriyle süslenen bu diyaloğun sonunda son sözleri şu oldu Hz Saidin…
Allah’ım ! Haccacın zülm ettiği son kişi ben olayım.
Said b. Cübeyr, boynu vurularak katledildi. Şehit edildiğinde 50 yaşındaydı.

Bir kaç ay geçmeden Zalim Haccac büyük ruhi bulanımlar geçirdi.
Halisilasyonlar ve korkunç rüyalar görüyor ve Saidin elinde kılıç beni öldürmeye geliyor diyordu.En sonunda bütün zalimler gibi çıldırarak geberdi Zalim Haccac.Geberdiğinde göğsünden küçük kurtçuklar çıktı.
Haccacın akıbeti günümüzdeki bütün zalimlerin akıbeti olsun. ve olacakda inşAllah ve İznillah.Zira bu Vaadine pek sadık olan Allahın kesin vaadidir.
Şüphesiz o vaadinden dönmez.
Rabbim !İzzet ve Azameti kibriyanın Hakkı hatırı için,bizide Hz Saidin ve Saidlerin zalimlere karşı izzet ve duruşundan nasibdar et.
Münafıklıktan ve dünyaya meyl etmeken sakındır.